Borhabtorta

2011. január 30., vasárnap

Elkészült életem első fondant tortája.... :) Már régóta szerettem volna kipróbálni, és most jött el a lehetőség. Anyukám születésnapjára készült ez a torta, és nagyon örült neki.


Ez a kalap alakú torta nem az én ötletem, itt találtam: http://kiskukta.blogspot.com/2009/09/vkf-kalap-ala-rejtett-borhab-torta.html


Hát, a kinézete hagy kívánni valót maga után, az biztos, viszont az íze nagyon jó! Többször is ettem belőle! :))

Hozzávalók:

a 4 tojásos piskótához:
- 4 tojás
- 4 csapott ek cukor
- 4 ek liszt
- 2 ek olaj
- fél kávéskanál sütőpor


A két tojásos piskótához: a fentiek fele.


A borhabhoz:


- 4 dl édes fehérbor bor
- 4 tojássárgája
- 5 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 1 fahéjdarabka
- 8 szem szegfűszeg
- 20 gr zselatin (én Zselatinfixet használtam, az sokkal egyszerűbb)
- 1 dl víz
- 6 dl tejszín
- 250 gr magtalan szőlő, vagy ugyanennyi kimagozott (mivel én nem kaptam szőlőt, ezért vegyes gyümölcskonzervet használtam hozzá, és így is nagyon finom volt).


Elkészítés:


1. Elkészítjük a 4 tojásos piskótát egy sütőpapírral kibélelt gáztepsiben. Mikor kész, akkor nedves konyharuhára borítjuk, majd ezzel együt óvatosan feltekerjük, és hagyjuk teljesen kihűlni. /Most csináltam életemben először piskótatekercset. Nagyon izgultam közben, hogy sikerüljün! :) / Miután kihűlt, óvatosan letekerjük, levesszük a papírt, megkenjük lekvárral (én baraclekvárral kentem, mivel nem kaptam szőlőtlekvárt), majd visszatekerjük.


2. Elkészítjük közben a 2 tojásos piskótát is egy kerek tortaformában.


3. Elkészítjük a borhabot: A lisztet kb 1 dl borral és a tojássárgákkal elkeverjük. A többi bort forrni tesszük a cukorral és a fűszerekkel együtt. Mikor felforr, hozzáöntjük szép lassan a tojásos keverékhez, közben kavargatjuk, majd együtt is felforraljuk, és főzzük is pár percet, közbe folyamatosan kavarjuk. Vízfürdőbe kihűtjük, néha bele kavarunk, hogy nem bőrözzön be.


4. Közben a zselatint a vízben elkavarjuk, majd addig melegítjük míg teljesen feloldódik. Vagy használunk zselatinfixet, amit egyszerűen hozzákevertem a tejszínhez. 1 nagy zacskóval használtam.


5. A hideg tejszínt kemény habbá verjük, majd 1 kanálnyit a zselatinban elkavarunk (vagy belekeverjük a zselatinfixet), a felvert tejszínhez adjuk, összekavarjuk, majd több részeletben hozzá adjuk a kihűlt boros péphez. Belekeverjük a megmosott szőlőszemeket, vagy a vegyes gyümölcskonzervet.


6. A piskóta tekercset ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, egy kerek formába helyezzük egymás mellé ( pl. gyümölcsszűrő, salátástál - én utbbit használtam), amit előzőleg kibélelünk alufóliával, hogy majd könnyen ki tudjuk borítani a formából a tortát.

7. A borhab krémet beletöltjük a formánkba, majd ráborítjuk a kerek piskótát. Berakjuk a hűtőbe, hogy megszilárduljon. Kb. 2-3 óra.

8. Mikor megszilárdul, kiborítjuk a formából, leveszük róla az alufóliát.


9. Ha a kerek piskóta kicsit nagyobb, akkor körben vágjuk le a szélét.
10. Aki nem akarja fondanttal bevonni, az el is készült a tortával.
11. Aki viszont bevonná fondanttal, az így teheti meg: Az egészet kenjük be lekvárral.

12. Kb 700 gr fondantot megszínezünk, kinyújtunk és bevonjuk vele a tortát. A tányér széle mentén elvágjuk, majd hogy hullámos legyen a kalap széle, helyenként papírtőrlő galacsinokat teszünk alá, és így hagyjuk megszáradni másnapig. 


13. Mindenki tetszése szerint díszítheti. Pl. fondanttal levelekkel, virágokkal, masnival stb. Én szalagot tekertem rajta körbe, és apró, virág alakú szórócukrokat tettem a tetejére.

14. Mikor megszárad a kalap pereme, akkor kivesszük a papírgalacsinokat. Készen vagyunk vele.

A fondant elkészítéséhez, színezéséhez stb. itt találtam információt: http://tortadiszites.blogspot.com/search/label/fondant

Elkészítési idő: nem mértem, de jóformán egész nap készítettem. Beleértve a sütési időt, meg amíg a hűtőben votl. Szóval időigényes, ünnepi torta.

Jó évtágyat!

Régimódi almáslepény

2011. január 23., vasárnap

Ezek az angol olyan sok almás cuccot esznek! :) Igaz, ezt most nem Londonból ismerem, hanem a szakácskönyvből, amit a barátomtól kaptam karácsonyra (de hát azt is angolok/amcsik írtak). :))

Tulajdonképpen olyan, mint az almás morzsa, csak más a tésztája, és talán szebb is.
Almás morzsa: http://utazoszakacskonyv.blogspot.com/2010/10/almas-morzsa.html



A töltelék ugyanúgy készül hozzá, mint az almás morzsához, plusz egy kevés gyömbért is teszünk bele ízesítésnek.

Tészta hozzávalói

- 230 g liszt
- 140 g hideg vaj
- 90 g porcukor
- 1 citrom lereszelt héja
- 2 tojássárga
- pár csepp víz

Elkészítése

1. A tésztához valókat jól összedolgozzuk.

2. A tésztát megfelezzük, az egyik felét lisztezett felületen akkorára nyújtjuk, hogy egy 20 cm-es kivajazott piteformát ki tudjunk bélelni vele. Fóliával letakarjuk, a maradék tésztát is folpackba csomagoljuk és betesszük a hűtőbe, míg a tölteléket készítjük.

3. A kihűlt tölteléket a tésztával bélelt piteformába tesszük. A tészta peremét megkenjük tojásfehérjével.

4. A tészta másik felét is kinyújtjuk, betakarjuk vele a pitét, a széleit összenyomkodjuk.

5. A tetejét tojásfehérjével megkenjük, villával néhány helyen megszúrkodjuk és mehet is a 150 fokos sütőbe, légkeverésen. 40-50 perc alatt aranyszínűre sütjük. A maradék tésztából vághatunk levél és almaformákat, amiket a tészta tetejére teszünk, díszként.

6. Vanília fagyival tálaljuk, mint az alma morzsát, de magában is nagyon finom.

Elkészítési idő: 90 perc

Jó étvágyat!

Tejszínes-csokoládés túrótorta

2011. január 16., vasárnap

Anyós és após jelöltem névnapja most a volt a héten, 2 egymás utáni napon :), úgyhogy kitaláltam, hogy sütök nekik egy tortát. Sajttortát szerettem volna, de persze Tabon nem kaptam Mascarpone-t, úgyhogy túrótortát csináltam helyette. Végül is már nem bánom, mert annyira isteni finom volt! Mindenki kétszer evett belőle, csak egy kis darabka maradt estére... :)


Hozzávalók:

- 1 csomag Zabfalatok
-10 dkg sütőmargarin
- 50 dkg túró
- 3 dl tejföl
- 500 ml tejszín
- 10 dkg cukor (vagy ízlés szerint ki milyen édesen szereti)
- 2 csomag vaníliás cukor
- kicsi csokidarabok ízlés szerint
- Baileys krémlikőr (opcionális - csak kíváncsiságból tettem bele egy kicsit, de annyira nem lehett érezni, több is mehetett volna bele)
- 1 csomag istant zselatin fix
- csokidara a tetejére

Elkészítés

1. A zabfalatokat kézzel összemorzsoljuk, a felolvasztott vajjal összekeverjük, majd egy kerek tortaforma aljára nyomkodjuk, és kb. 10-15 perc alatt megsütjük.

2. A túrót villával áttörjük, hozzáadjuk a tejfölt, a cukrot, vaníliás cukrot, és csoki darabokat. Jól összekeverjük.

3. A tejszínt kemény habbá verjük, és óvatosan hozzákeverjük a túróhoz.

4. Hozzáadjuk a zselatin fix-et, és elkeverjük.

5. A tészta tetejére öntjük a túrót, és egy éjszakára hűtőbe tesszük.

6. Tálalás előtt megszórjuk a tetejét a csokidarával. A tortaformából úgy vesszük ki, hogy először egy vékony pengéjű késsel körbevágjuk a szélét, különben elrepedne a túró, ha vágás nélkül nyitnánk szét. Vagy mielőtt a túrót beleöntjük, az tortaforma oldalát kibéleljük sütőpapírral. Így szebb lesz!

Elkészítési idő: kb. 30 perc, plusz hűtési idő

Jó étvágyat!

Quiche

2011. január 12., szerda

Noha a quiche (kís) francia recept, én Londonban találkoztam vele először. Az angolok sok francia kaját esznek, legalábbis, ahogy én észrevettem.

Nevezik a franciák pizzájának is, mivel annyiféleképpen lehet variálni a feltétet, mint a pizzákon. A tésztája viszont teljesen máshogy készül. Én nagyon szeretem, úgyhogy megpróbálkoztam vele. Nem mondom, hogy olyan finom lett, mint amiket Londonban szoktam enni, de elsőre azért nem volt rossz.
Viszont a cukorborsót legközelebb kihagynám belőle.... Valahogy nem passzol hozzá. Helyette legközelebb inkább brokkolit használnék.



Az eredeti receptet a Nők Lapja Cafe-n találtam meg, itt: http://www.nlcafe.hu/gasztro/20100517/francia_konyha_egyszeruen_-_3_tavaszi_variacio_quichere/

Alaptészta hozzávalói kb. 6 személyre


- 20 dkg liszt
- 10 dkg vaj (és véletlenül sem margarin)
- 1 tojássárgája
- 1 nagy csipet só
- bő fél deci hideg víz


Elkészítés


1. Egy tálba mérjük ki a lisztet, beletesszük a süt, tojássárgáját, a felkockázott vajat és a hideg vizet. Összegyúrjuk.


2. Hűtúben1 órát pihentetjük, hogy könnyebb legyen nyújtani, de akár azonnal beleegyengethetjük egy 28 cm átmérőjű tortaformába (vagy tűzálló tálba). A tésztának mindenképpen legyen 2-3 cm magas karimája. Sütőbe tesszük 5-10 percre, és sütés után villával kipukkasztjuk a hólyagokat, majd kicsit lelapítjuk.
Az így elkészített töltelék nélkül megsütött tésztát ízlés és évszak szerint lehet tölteni.

Quiche-krém hozzávalói
- 1 tojásfehérje (a tésztából kimaradt)
- 2 tojás
- 2,5 dl tej, tejszín vagy tejföl


Elkészítés

Amíg a tészta sül, éppen elkészül a krém.
A hozzávalókat egyszerűen csak összekeverjük, és kész. :)

Feltétként bármit lehet rá rakni: húst, zöldségeket, sajtot stb.

Nálunk most a feltét a következőkből állt:

- lilahagyma,
- füstölt, főtt tarja,
- gomba,
- cukorborsó (de mint mondtam, ezt legközelebb inkább mellőzném)
- sajt

A feltét hozzávalóit ráhelyezzük a félig elkészült tésztára, leöntjük a krémmel, majd betesszük a sütőbe. Tetejére sajtot reszelünk, mikor már majdnem kész.

Friss salátával tálaljuk.

Jó étvágyat!

Elkészítés idő: kb. 90 perc

Gombaleves vadrizzsel

2011. január 8., szombat

...lett volna az ebéd...., csak nem kaptam a Tesco-ban vadrizst, meg sajnos máshol sem...  :( Pedig még sosem ettem vadrizst és kíváncsi lettem volna, hogy milyen. Ez igazából nem is rizs, hanem egy észak-amerikai fűféle, félig vízinövény. Ezt onnan tudom, hogy Arnoldtól kaptam egy nagyon szép szakácskönyvet karácsonyra, és abban olvastam. A recept is abban van (Williams-Sonoma: Évszakok konyhája), és nagyon megtetszett, úgyhogy elkészítettem.
Azért vadrizs nélkül is nagyon finom lett! :)) Itt azért az eredeti receptet osztom meg, hátha ti találtok vadrizst. :)


Hozzávalók 6 személyre:

- 10 dkg vadrizs
- 7.5 dl forró víz
- fél teáskanál só
- 1.5 dkg szárított vadon termő gomba, pl. vargánya, rókagomba vagy shiitake (Tescoban lehet kapni vegyesen)
- 2 evőkanál sózatlan vaj
- 1 vöröshagyma apróra vágva
- 1 metélőzeller apróra vágva
- 1.25 dl száraz fehérbor
- 40 dkg friss csiperke, felszeletelve
- 1 l csirke- vagy zöldségerőleves
- 2 dl tejszín
- frissen őrölt bors
- 1 evőkanál felaprított friss petrezselyemzöld

Elkészítés

1. Váltott vízben mossuk meg a vadrizst és szűrjük le. Rakjuk lábasba, és adjunk hozzá fél liter forró vizet, és fél teáskanál sót. Nagy lángon forraljuk fel, majd azonnal vegyük a lángot takarékra, és fedő alatt, kavarás nélkül főzzük puhára, amíg a vizet magába szívja (kb. 40 perc). Vegyük le a tűzről, és hagyjuk hűlni.

2. Közben rakjuk kis tálba a szárított gombát, és öntsünk rá a maradék 2.5 dl forró vizet. Hagyjuk állni 30 percig, amíg felpuhul. Szűrjük le, de tegyük félre az áztatólét, és külön a gombát is.

3. Levesesfazékban olvasszuk fel közepes hőfokon a vajat. Tegyük bele a hagymát meg a zellert, és időnként megkavarva dinszteljük puhára (kb. 10 perc). Vegyük nagyobbra a lángot, öntsük a hagymás zellerre a bort, és addig főzzük, amíg kb. 2 evőkanálnyira sűrűsödik be (3-4 perc). Állítsuk nagyra a lángot, öntsük fel a gombát az erőlevessel meg a gomba félretett áztatólevével, és forraljuk fel, majd közepes hőfokon főzzük fedő nélkül, amíg a gomba nagyon puha lesz (kb. 20 perc). Adjuk hozzá a vadrizst meg a tejszín, és főzzük még 5 percig takarékon, hogy az ízek összeérjenek. Tetszés szerint sózzuk, borsozzuk.

4. Merjük a levest előmelegített tányérokba, és petrezselyemmel díszítve azonnal tálaljuk.

Elkészítési idő: kb. 90 perc

Tudom, van egyszerűbb és gyorsabb gombaleves is, de ezt mindenképpen ki akartam próbálni, és szerintem megéri a fáradozást. :) Mindenkinek ízlett.

Jó étvágyat!

Utazó szakácskönyv Copyright © 2009 Designed by Ipietoon Blogger Template for Bie Blogger Template Vector by DaPino